Адвокат Запоріжжя Опанасенко Лілія Валеріївна

ПОДІЛ МАЙНА ПОДРУЖЖЯ, МОЖЛИВОСТІ ПРИПИНЕННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ У СПІЛЬНОМУ МАЙНІ
ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ ВИСЛОВИВ ПРАВОВУ ПОЗИЦІЮ ВІДНОСНО ПОДІЛУ МАЙНА ПОДРУЖЖЯ, МОЖЛИВОСТІ ПРИПИНЕННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ У СПІЛЬНОМУ МАЙНІ І ЗАРАХУВАННЯ ЗУСТРІЧНИХ ОДНОРІДНИХ ВИМОГ (СПРАВА №6-2784ЦС15)

 

   Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України 24 лютого 2016 року при розгляді справи №6-2784цс15 висловила наступну правову позицію.

При поділі майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, в разі, якщо речі є неподільними,присудження одному з подружжя грошової компенсації замість його частки у праві спільної сумісної власності на майно допускається лише за його згодою та за умови попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду (частини четверта, п’ята статті 71 СК України).

У разі недосягнення такої згоди між подружжям може застосовуватися стаття 365 ЦК України за наявності для цього відповідних підстав і суд може присудити одному з подружжя річ у натурі, а іншому – грошову компенсацію з підстав, передбачених цією статтею.

За частиною другою статті 365 ЦК України суд постановляє рішення про припинення права особи на частку у спільному майні за умови попереднього внесення позивачем вартості цієї частки на депозитний рахунок суду.

Статтею 601 ЦК України визначено, що зобов’язання припиняється зарахуваннямзустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред’явлення вимоги.

Зарахування зустрічних вимог може здійснюватися за заявою однієї зі сторін.

Вимоги, які можуть підлягати зарахуванню, повинні бути: зустрічними (кредитор за одним зобов’язанням є боржником за іншим, а боржник за першим зобов’язанням є кредитором за другим); однорідними (зараховуватися можуть вимоги про передачу речей одного роду, у зв’язку із чим зарахування як спосіб припинення зазвичай застосовується до зобов’язань з передачі родових речей, зокрема грошей).

Отже, допускається зарахування однорідних вимог, які випливають з різних підстав; строк виконання таких вимог не настав, не встановлений або визначений моментом пред’явлення.

Ця норма не виключає часткового зарахування, згідно з яким менше за розміром зобов’язання припиняється повністю, а більше – збільшується на суму заліку.

Шляхом зарахування можуть припинятися зобов’язання на будь-якій стадії їх існування, навіть після порушення виконавчого провадження щодо виконання одного із зустрічних зобов’язань.

У справі, яка переглядається, апеляційний суд, з висновками якого погодився суд касаційної інстанції, дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для припинення права власності відповідача на 1/2 частину квартири та можливості зарахувати зустрічні однорідні грошові вимоги сторін і зменшити на їх суму розмір заборгованості відповідача перед позивачкою.

 

« Верховний суд України висловив правову позицію відносно виділу частки в спільній квартирі (справа №6-1500цс15)Обновлен 17 фев 2018. Создан 19 авг 2017  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
https://io.ua/5549722p